Genveje

Guldborgsund Kommune
 

Kommunalt lån skal hjælpe på både klima, ledighed og finanskrise

KOMMUNALT LÅN SKAL HJÆLPE PÅ BÅDE KLIMA, LEDIGHED OG FINANSKRISE

Mindre CO2-udslip, flere i arbejde og tiltrængt hjælp til det lokale erhvervsliv i en krisetid. Sådan ser indholdet ud i det kommunale ”kinder-æg”, som borgmester i Guldborgsund Kommune Kaj Petersen har lagt frem her kort før påske.

Planen er at sætte gang i en lang række renoveringer af kommunale bygninger. Listen over projekter er lang og handler navnlig om udskiftning af vinduer, isolering af bygninger, tagrenoveringer og andre tiltag, som dels kan spare energi, dels give vækst for lokale firmaer og job til deres medarbejdere midt i en krisetid.

”Kinder-ægget” er ikke gratis: Hvis alle projekter på listen gennemføres, vil det koste kommunen 35 millioner kroner. Det er mange penge i en kommune, som først på måneden indførte et midlertidigt ansættelsesstop for at sikre økonomien.

”Lige nu ser jeg alligevel en chance for at sætte lidt gang i hjulene – og det er som bekendt en rigtig god idé under finanskrisen”, siger Kaj Petersen.

Muligheden er opstået, fordi kommunerne for få uger siden fik lov at hæve anlægsloftet. Regeringen har givet kommunerne lov til at søge om at låne flere penge til nye investeringer i bl.a.  skoler, dagtilbud, idræt og ældreområde.
Lånepuljen er på 650 mio. kroner, og Guldborgsund søger om de 35 af dem.

”Det er et lån, ikke en lotto-gevinst - så pengene skal selvfølgelig betales tilbage. Men det giver os en kærkommen og meget efterspurgt lejlighed til at sætte gang i nogle af de projekter, som vi længe har måttet udskyde”, siger borgmesteren.

Kaj Petersen har sendt låne-ansøgningen af sted, selv om økonomiudvalget ikke er hørt. Det skyldes, at ansøgningsfristen er 1. april – dagen før udvalgets næste møde. Derfor må den politiske behandling komme efterfølgende. Både økonomiudvalg og byråd bliver naturligvis inddraget, inden der sættes underskrift på et egentligt lånedokument.

”Det er nu eller aldrig, og jeg har valgt at handle, mens tid er. Men jeg kan nu ikke forestille mig, at hverken økonomiudvalg eller byråd har noget at indvende imod en mulighed for at skabe aktivitet og vækst i vores kommune”, erklærer Kaj Petersen. 

Senest opdateret:  27. Marts 2009