Ekstra turbo på processen for Business LF |
Ekstra turbo på processen for Business LF
Der sættes nu yderligere fart på dannelsen af den nye erhvervs- og turismefremme organisation Business LF, der forener kræfterne på Lolland-Falster.
”Vi har i styregruppen ønsket at sætte ekstra turbo på processen og har derfor skærpet den tidligere fastlagte tidsplan for processen”, fortæller Christoffer Knuth.
Den skærpede tidsplan betyder, at den nye slagkraftige udviklingsorganisation forventes at slå dørene op den 1. april 2011.
Se tidsplanen her
Styregruppen forventer, at der sker eksternt opslag af direktør-stilling til oktober, så den nye direktør for Business LF kan starte i jobbet den 1. januar 2011.
Der er også truffet beslutning om anbefaling af hvilken organisationsform den nye organisation skal have.
”Vi anbefaler etablering af Business LF som en organisation bestående af en forening og en erhvervsdrivende fond. Vi mener, det er de bedst egnede rammer for en slagkraftig organisation og ser nu frem til at arbejde med at få fyldt konkret indhold på et egentlig forretningsgrundlag for Business LF”, udtaler den midlertidigt udpegede formand for styregruppen for Business LF, Christoffer Knuth.
Til september skal Lolland og Guldborgsund kommuner træffe formel principbeslutning om deltagelse i den nye erhvervs- og turismefremmeorganisation og den anbefalede organisationsform.
Business LFs forretningsgrundlag, vedtægter og fremtidige opgaver drøftes ved det næste møde i styregruppen, som afholdes den 30. september
Yderligere information:
Midlertidigt udpeget formand for styregruppen Christoffer Knuth.
Telefon: 40 90 34 99 eller 54 78 80 89
Senest opdateret:
11. Oktober 2010