Gå til hovedindhold

Politiske udvalg

På denne side kan du finde oplysninger om de forskellige udvalg, og hvilke medlemmer der sidder i udvalgene.

  • Læs op

Indhold

    Der er 5 fagudvalg ud over Økonomiudvalget. Derudover er der nedsat to særlige opgaveudvalg under §17 stk. 4 - Partnerskab for opkvalificering og uddannelse og Landdistrikt- og turismeudvalg.

    Beskæftigelsesudvalg

    Ole K. Larsen (V) - formand

    René Fjeldsøe Sørensen (G)

    Dennis Fridthjof (A)

    Camillo Krog (G)

    Maibritt Mathiasen (G)

    Per Christian Larsen (O)

    Chris Veber (O)

    Klik her for at få vist dagsordner og referater

    Klik her for at få vist udvalgsstrategien for Beskæftigelsesudvalg (PDF)

    Børn, Familie og Uddannelsesudvalg

    Simon Hansen (A) formand

    Claus Bakke (V)

    Bente Lerche-Thomsen (Ø)

    Dorthe Sølling (A)

    Birgit Holse (O)

    Klik her for at få vist dagsordner og referater

    Klik her for at få vist udvalgsstrategien for Børn, Familie og Uddannelsesudvalg (PDF)

    Kultur, Fritid og Bosætningsudvalg

    Martin Lohse (G) formand

    Britta Lange (A)

    Henrik Høegh-Andersen (V)

    Poul-Henrik Pedersen (G)

    Milad Rajabi (G)

    Katrine Folmann Von Arenstorff Christiansen (O)

    Birgit Holse (O)

    Klik her for at få vist dagsordner og referater

    Klik her for at få vist udvalgsstrategien for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalg (PDF)

    Social, Sundhed og Omsorgsudvalg

    Bo Abildgaard (A) formand

    Jens Erik Boesen (G)

    Linda Kristiansen (G)

    Martin Pedersen (A)

    Mette Møller (V)

    Klik her for at få vist dagsordner og referater

    Klik her for at få vist udvalgsstrategien for Social, Sundhed og Omsorgsudvalg (PDF)

    Teknik, Miljø og Ejendomsudvalg

    Peter Bring-Larsen (G) formand

    Annemette S. Johnsen (F)

    René Fjeldsøe Sørensen (G)

    Ole Bronné Sørensen (A)

    Lis Magnussen (V)

    Klik her for at få vist dagsordner og referater

    Klik her for at få vist udvalgsstrategien for Teknik, Miljø og Ejendomsudvalg (PDF)

    Økonomiudvalg

    John Brædder (G) formand

    Bo Abildgaard (A)

    Ole K. Larsen (V)

    Jens Erik Boesen (G)

    Martin Lohse (G)

    Simon Hansen (A)

    René Christensen (O)

    Klik her for at få vist dagsordner og referater

    Klik her for at få vist udvalgsstrategien for Økonomiudvalg (PDF)

    §17 stk. 4 - Landdistrikts- og Turismeudvalg

    Jens Erik Boesen (G) formand

    Britta Lange (A)

    Henrik Høegh-Andersen (V)

    Maibritt Mathiassen (G)

    Dorthe Sølling (A)

    Katrine Folmann von Arenstorff Christiansen (O)

    Borgerrepræsentanter 2020:

    Kirsten Høeg-Andersen, formand, Falsters Hjerte
    Tage Christensen, formand, Eskilstrup By og Omegns Beboerforening
    Peter Holstein, formand, Fællesrådet for Guldborg og Omegn
    Troels Jørgensen, entreprenør, Kettinge
    Connie Nis-Hansen, næstformand, Liv i Stubbekøbing
    Ulrik Damgaard Høegh, landmand, Stinelund I/S, Bregninge (Lolland)

    Klik her for at se dagsordner og referater

    Klik her for at se LTU anbefalinger 2019

    Klik her for at se LTU anbefaling 2019 - Den Lille Turisme

    §17 stk. 4 - Partnerskab for opkvalificering og uddannelse

    Dennis Fridthjof (A) formand

    Per Christian Larsen (O)

    Linda Kristiansen (G)

    Milad Rajabi (G)

    Samfundsrepræsentanter:

    Jørgen Erik Kozak Nielsen, Formand for LO Lolland Falster
    Bodil Marker, Afdelingsformand, FOA Guldborgsund
    Lars Sørensen, El-installatør, ENELCO
    Bo Rasmussen, Næstformand i Dansk Byggeri
    Steen Frederiksen, Direktør, SOSU Nykøbing F
    Søren Vikkelsø, Direktør, CELF

    Klik her for at se dagsorden og referater

    Kontakt

    Center for Politik & Personale

    Telefon: 54 73 10 00

    Send Digital Post (kræver NemID)