Kontakt
Folkesundhed
På ældreområdet i Guldborgsund Kommune er vi to frivillighedskonsulenter. Vi samarbejder tæt sammen med både enkelte frivillige, foreningslivet og frivillige organisationer.
Her på siden kan du finde nyttige informationer om det at være frivillig samt om frivillige aktiviteter og tilbud på ældreområdet.
Du er også altid velkommen til at kontakte os, hvis du har spørgsmål eller har gode ideer til nye aktiviteter eller har andet, du ønsker at tale om.
Har du lyst til at stille lidt af din tid til rådighed til glæde og gavn for kommunens ældre borgere? Så har du mulighed for at blive frivillig hos os.
Som frivillig kan du bidrage med det, du har lyst til og interesse for. Det kan være, at du har en særlig interesse, du vil dele med andre. Eller du har en anden god ide til noget, der vil gøre en forskel for dig selv og andre.
Vi sætter stor pris på, at du vil give noget af din tid til glæde og gavn for de ældre - og forhåbentligt også for dig.
Som frivillig er du nemlig med til at styrke det rige og sunde hverdagsliv for dine medborgere.
Vi har særligt fokus på aktiviteter inden for nedenstående områder - og du er velkommen til at være med!
Kontakt os, hvis du vil høre mere.
Vi understøtter de åbne aktivitetscentre i kommunen i samarbejde med frivillige foreninger.
Sammen vil vi skabe gode fællesskaber, så ingen skal føle sig alene eller ensom.
Vi samarbejder fx med Røde Kors omkring konceptet Fortæl for Livet.
Klik her for at læse mere om Fortæl for Livet.
Vi samarbejder ligeledes med bibliotekerne omkring konceptet sunde læsefællesskaber. Der er en 10 ugers guidet fælleslæsning, hvor der ikke er noget krav om forberedelse.
Maden smager bedre, når vi spiser den sammen. At samles om et måltid er en god genvej til nye fællesskaber.
Vi samarbejder inden for ældreområdet med mange forskellige foreninger, institutioner med mere og Guldborgsund Frivilligcenter. Vi vil gerne udvikle nye tiltag og aktiviteter sammen med andre.
Så kontakt os, hvis du har en god ide eller vil høre mere!
Guldborgsund Kommune uddeler hvert år midler til frivilligt socialt arbejde (§ 18 puljen) og midler til frivillige, sociale tilbud med et aktiverende eller forebyggende sigte til borgere, som er på efterløn eller modtager social pension (§ 79 puljen).
Hvis du, din forening eller gruppe har lyst til at være frivillig og planlægge aktiviteter, der lever op til kriterierne for en af de to puljer, kan der søges om økonomisk tilskud.
§ 18-midler kan søges af dig, din forening eller gruppe, der har lyst til at være frivillig og planlægge aktiviteter med et socialt formål.
Du kan læse mere omkring retningslinjer og ansøgningsprocessen for tilskudspuljen § 18 her.
Søg tilskud efter § 18 - Foreningsportalen (nyt vindue)
§ 79-midler kan søges til frivillige, sociale tilbud med aktiverende eller forebyggende sigte.
Du kan læse mere omkring retningslinjer og ansøgningsprocessen for tilskudspuljen § 79 her.
Søg tilskud efter § 79 - Foreningsportalen (nyt vindue)
Laila Mørch
Frivilligkoordinator
Telefon 54 73 21 69
Hvis du overvejer at blive frivillig, kan du høre, hvorfor Knud og Hanne valgte at blive frivillige, og hvilke erfaringer de har gjort. Klik på billedet herunder.
Lions Club samarbejder med Guldborgsund Kommune og frivillige om forskellige projekter. Hør dem fortælle om projektet med at etablere en sansehave for demente. Klik på billedet herunder.
Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund har ved hjælp af frivilligkoordinatorerne i Guldborgsund Kommune fået bevilget penge til blandt andet en handicaprampe. Klik på billedet herunder for at høre mere.
Finn er keramiker og frivillig, han underviser ude på plejecentrene. Du kan høre ham fortælle mere om arbejdet, og hvad det giver ham at være frivillig. Klik på billedet herunder.
Frivillighedskonsulent
Jamal T.-Sarnikowski
Område: Falster + Nykøbing
Telefon 25 18 18 60
Frivillighedskonsulent
Janni Lærke Clausen
Område: Lolland
Telefon 25 18 09 55
Folkesundhed